Projekty zakończone

Lider projektu: Klaudia Duchnowska

Celem projektu jest promowanie kół naukowych działających na terenie Politechniki Poznańskiej. Podczas projektu studenci mają możliwość prezentować swoje zainteresowania i umiejętności przed gronem licealistów i gimnazjalistów, którzy dzięki temu będą mogli poznać wachlarz możliwości oferowanych przez Politechnikę Poznańską.

W projekcie aktualnie biorą udział 4 koła naukowe: Spectrum, AKAI ( Akademickie Koło Aplikacji Internetowych), PUT Motorsport oraz SKDP (Studenckie Koło Doskonalenia Procesów).

AKAI oraz PUT Motorsport przeprowadziło dotychczas już 3 arcyciekawe szkolenia, które spotkały się z dużym entuzjazmem wśród młodzieży. Już teraz szkoły zapowiadają chęć dłuższej współpracy z nami. Kto wie, może i w Twojej szkole niebawem będą przeprowadzane szkolenia i warsztaty, które zgłębią Twoją wiedzę na temat kierunków technicznych i pozwolą Ci dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy!

W pierwszej edycji projektu (w roku 2013) przeprowadziliśmy spotkania w gimnazjum. Prelegentem był przedstawiciel Ruchu Projektantów Gier. Podczas szkoleń gimnazjaliści nauczyli się m. in. projektowania gier komputerowych w środowisku Microsoft KODU. W spotkaniach udział wzięło ponad 110 uczniów.

Liczymy na to, że udział w "PUT Back to School" pomoże studentom z kół naukowych w zdobyciu cennego doświadczenia, a także pozwoli prezentować się przed szerokim gronem odbiorców. Mamy również nadzieję, że projekt ten ukształtuje zainteresowania młodych uczniów pod kątem nauk ścisłych, co w przyszłości będzie plusowało rozwojem nowych technologii.

Autor: Adam Krzemień (członek projektu)

Lider Projektu: Krzysztof Sopyła

Projekt Healthy Eating Habits ma na celu walkę z otyłością poprzez propagowanie zdrowego trybu życia, dbanie o higienę oraz aktywność ruchową już od najmłodszych lat.

Osiągniemy to przez eliminację złych nawyków żywieniowych i niezdrowej żywności z jadłospisów. Propagujemy aktywność ruchową przez aktywne uprawianie sportu i systematyczne ćwiczenia ruchowe. Pragniemy aby dwa najważniejsze cele wywarły wpływ na najmłodsze jednostki naszego społeczeństwa, ucząc je racjonalnego wyboru zdrowego jedzenia oraz aktywności sportowej.

Nasz projekt skierowany jest do dwóch grup, które łączy wspólna cecha - są to uczniowie szkół podstawowych.

Pierwszą grupą, są dzieci klas 1-3. Chcemy, aby już od najmłodszych lat, poprzez zabawę, nauczyć je podstaw zdrowego żywienia. Uświadamiając im co, dlaczego i w jaki sposób może wpłynąć na nasz organizm, i dlaczego aktywność ruchowa jest tak ważna w życiu.

Kolejną grupą docelową, są dzieci klas 4-6. Biorąc pod uwagę, że są to starsze dzieci, które mają wykreowane poglądy, chcemy zaangażować je do działania poprzez konkursy i współzawodnictwo. Element rywalizacji nadaje zabawie pewnego smaczku, przez co dzieci są zmobilizowane do działania.

Współpracujemy z dwiema liczącymi się organizacjami:

Stowarzyszenie Zdrowie i Natura, które zajmuje się reklamowaniem aktywnego, zdrowego stylu życia w harmonii z naturą, wspieraniem inicjatyw związanych z ochroną środowiska oraz współpraca z producentami ekologicznymi. Stowarzyszenie oferuje nam wsparcie merytoryczne, poprzez szkolenia i współpracę z osobami związanymi z tym stowarzyszeniem.

Akademia Piotra Reissa to sieć szkółek piłkarskich działająca na terenie województwa Wielkopolskiego. Przy współpracy z Akademią Piłkarską Falubaz rozszerza swoje wpływy o Ziemię Lubuską. Pod okiem Akademii, w szkółkach zrzeszonych jest obecnie 2500 dzieci w 60 placówkach, a liczba ta nadal rośnie. Akademia oferuje pomoc przy organizacji aktywności ruchowej dla dzieci.

Dlaczego ten projekt? Według badań GUS przeprowadzonych w 2013 roku, ponad 15% dzieci w wieku do 14 lat ma nadwagę. Liczba ta, w stosunku do poprzednich lat stale rośnie. Stąd pomysł projektu Healthy Eating Habits. Stwierdzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć” jest w tym przypadku szczególnie trafne. Aby móc zapobiegać otyłości i leczyć ją, należy przede wszystkim poznać jej przyczyny. Projekt ma wskazać i rozwiązać w grupach docelowych społeczne, ekonomiczne, ergonomiczne i zdrowotne następstwa braku aktywności ruchowej dzieci spowodowanej otyłością oraz problemem z wyborem zdrowej żywności. Będziemy nie tylko edukować, ale i starać się lokalizować problemy, oraz stwarzać jak najlepsze warunki do ich wyeliminowania, poprzez gry, zabawy i konkursy.

Lider projektu: Marta Pietruczuk

Break the Cyber_Ice powstał z myślą o seniorach, ludziach którzy mają wiele doświadczenia życiowego, lecz dla których nowoczesna technologia, jaką jest obsługa komputera czy Internetu jest obca. To właśnie te wynalazki w dzisiejszych czasach zapewniają nam lepszy standard życia, i jeśli seniorzy nie będą w stanie z nich korzystać, zostaną wyobcowani z naszego społeczeństwa do czego nie chcemy dopuścić. By temu zapobiec, prowadzimy projekt Break the Cyber_Ice który jest już kontynuacją nagrodzonego za innowacyjność w 2011 roku Lovely Grannies.

Szkolenia zaczynają się od podstaw. Omawiają budowę budowę komputera, obsługę najprostszych programów i stron internetowych, a wszystko po to, aby dotrzeć do głównego założenia projektu (o którym napiszemy niebawem!).